UCR Logo

We Engineer Excellence

2020 - 2021 Undergraduate Course Offerings

Below is a list of undergraduate courses currently scheduled to be offered starting in Fall 2020. Please refer to the UCR General Catalog for course descriptions. Course offerings from previous years can be viewed in our Archive.

Note: Course offerings, available sections and professor assignments are subject to change without notice. Additional courses may be added, please check again later to see if there are any other courses you would like to take.
CourseCourse Title
Fall 2020
Winter 2021
Spring 2021
ENGR 001Professional Development and Mentoring
Paea LePendu
ENGR 101Professional Development and Mentoring
Michalis Faloutsos
ENGR 180Technical Communications
Burton/Graham
Burton/Graham
Burton/Graham
CS 005Introduction to Computer Programming
Yifei Ding Bashar Romanous Sandra Ruiz
Yifei Ding Bashar Romanous Sandra Ruiz
Yifei Ding Bashar Romanous Sandra Ruiz
CS 006Effective Use of the World Wide Web
Ryan Rusich Sandra Ruiz
Ryan Rusich Sandra Ruiz
Ryan Rusich Sandra Ruiz
CS 008Introduction to Computing
Toby Gustafson
Toby Gustafson
Toby Gustafson
CS 009PIntroduction to Python Programming with Applications
Seyedehmaryam Shahcheraghi
Mariam Salloum
Kris Miller
CS 010AIntro to Computer Science for Science, Mathematics, & Engineering
Kelly Downey Kris Miller Frank Vahid
Kelly Downey Reem Ali
Kelly Downey Frank Vahid
CS 010BIntro to Computer Science for Science, Mathematics, & Engineering II
Kris Miller
Kris Miller Niloofar Montazeri
Kris Miller
CS 010CIntroduction to Data Structures and Algorithms
Vagelis Hristidis
Amr Magdy Paea LePendu
Amr Magdy Silas Richelson Reem Ali
CS 061Machine Organization and Assembly Language Programming
Allan Knight Brian Linard
Allan Knight Kelly Downey
Allan Knight Kelly Downey
CS 100Software Construction
Reem Ali
Reem Ali
Reem Ali
CS 105Introduction to Data Science
Elena Strzheletska
Elena Strzheletska
CS 110Web Development
Mariam Salloum
CS 111Discrete Structures
Elena Strzheletska
Marek Chrobak Elena Strzheletska
Marek Chrobak Elena Strzheletska
CS 120ALogic Design
Sheldon Tan (ECE faculty)
TBA (ECE Dept)
Huang-Wei Tseng (ECE faculty)
CS 120BIntroduction to Embedded Systems
Philip Brisk
Philip Brisk
Frank Vahid
CS 122AIntermediate Embedded and Real-Time Systems
Frank Vahid
CS 130Computer Graphics
Craig Schroeder
Tamar Shinar
CS 135Virtual Reality
Jiasi Chen
Jiasi Chen
CS 141Intermediate Data Structures and Algorithms
Yan Gu Yihan Sun
Ahmed Eldawy Elena Strzheletska
Amey Bhangale Elena Strzheletska
CS 142Algorithm Engineering
Yan Gu
CS 144Algorithm for BioInformatics
Stefano Lonardi
CS 145Combinatorial Optimization Algorithms
Silas Richelson
CS 147GPU Programming
TBA (ECE Dept)
CS 150Automata and Formal Languages
Tao Jiang
Paea LePendu.
Tao Jiang
CS 152Compiler Design
Zhijia Zhao
Rajiv Gupta
Rajiv Gupta
CS 153Design of Operating Systems
Chengyu Song
Nael Abu-Ghazaleh
Heng Yin
CS 160Concurrent Programming and Parallel Systems
Mahsen Lesani
Zizhong Chen
CS 161Design and Architecture of Computer Systems
Zizhong Chen
Walid Najjar
Elaheh Sadredini
CS 161LLaboratory in Design & Architecture of Computer Systems
Allan Knight
Allan Knight
CS 164Computer Networks
KK Ramakrishnan
CS 165Computer Security
Chinya Ravishankar
Zhiyun Qian
CS 166Database Management Systems
Vassilis Tsotras
Vassilis Tsotras
CS 167Introduction to Big Data Management
Ahmed Eldawy
CS 168Introduction to Very Large Scale Integration Design
Sheldon Tan (ECE faculty)
CS 169Mobile Wireless Networks
CS 170Introduction to Artificial Intelligence
Eamonn Keogh
Niloofar Montazeri
CS171/EE142Introduction to Machine Learning and Data Mining
Christian Shelton
Vagelis Papalexakis
TBA (ECE faculty)
CS 172Introduction to Information Retrieval
Mariam Salloum
CS 173Introduction to NLP
Paea LePendu.
CS 175Entrepreneurship in Computing
Michalis Faloutsos
CS 178AProject Sequence in CSE
Mariam Salloum
CS 178BProject Sequence in CSE
Mariam Salloum
CS 179ECompilers
Mohsen Lesani
CS 179FOperating Systems
Zhiyun Qian
Heng Yin
CS 179GDatabase Systems
Petko Bakalov
CS 179INetworks
KK Ramakrishnan
CS 179NGraphics and Electronic Games
Craig Schroeder
CS 180Introduction to Software Engineering
Manu Sridharan
Zhijia Zhao
CS 181Principles of Programming Languages
Manu Sridharan
CS 183UNIX System Administration
Alireza Abdoli